Regulamin Praktyk Zawodowych ZSS
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Opublikowano: niedziela, 27, maj 2018 20:50
- pnz
- Odsłony: 3763
REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH
w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 244, poz. 1626);
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lutego 2012 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 262.);
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2011 nr 296 poz. 1754);
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 7);
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. (Dz.U. 2011 nr 161 poz. 968).
§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Praktyka zawodowa jest organizowana dla uczniów 3 klas technikum, w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
2. Czas pracy, prawa i obowiązki praktykanta określają: Kodeks Pracy i Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu z dnia 15 grudnia 2010r. (Dz. U nr 244, poz. 1626).
3. Praktyki zawodowe są częścią programu nauczania i uczestnictwo w nich uczniów jest obowiązkowe.
4. Terminy i czas odbywania praktyk zawodowych ustalane są na podstawie programów nauczania przez kierownika szkolenia praktycznego i trwają 4 tygodnie, pięć dni w tygodniu, 8 godzin dziennie (160 godzin).
5. Praktyki odbywają się w wytypowanych przez szkołę podmiotach gospodarczych, których wyposażenie, kierunki działalności i przygotowanie zawodowe kadry gwarantują realizację programu praktyki oraz zdobycie przez ucznia umiejętności określonych w programach nauczania dla danego zawodu.
6. Uczniowie w czasie odbywania praktyki zawodowej podlegają przepisom regulaminowym szkoły oraz przepisom organizacyjno - porządkowym zakładu pracy, na tych samych zasadach co pracownicy.
7. Uczniowie kierowani są na praktyki zawodowe do zakładów pracy na podstawie umów zawartych między szkołą a podmiotami przyjmującymi uczniów. Do umów dołącza się programy praktyk, niniejszy regulamin (lub do pobrania na stronie zss.pl w zakładce "Praktyczna nauka zawodu") oraz imienne listy uczniów.
8. Praktyka zawodowa uczniów może być prowadzona indywidualnie lub grupowo. Liczba uczniów w grupie powinna umożliwiać realizację programu nauczania dla danego zawodu i uwzględniać jego specyfikę, przepisy bhp, przepisy prac wzbronionych młodocianym oraz warunki lokalowe i techniczne w miejscu odbywania praktyki zawodowej.
9. Uczeń ma prawo do zorganizowania praktyki we własnym zakresie w odpowiednim dla kierunku kształcenia zakładzie. Odbycie praktyki może nastąpić po uprzednim zaakceptowaniu przez kierownika szkolenia praktycznego proponowanego zakładu. Praktyka we własnym zakresie podlega identycznym przepisom jak praktyka organizowana przez szkołę. W przypadku nie uzyskania akceptacji, nie dopełnienia formalności lub nie wywiązania się zakładu z ustaleń – praktykant zostaje skierowany na praktykę do placówki wskazanej przez kierownika szkolenia praktycznego.
§2
OBOWIĄZKI UCZNIA
3.1. PRZYGOTOWANIE DO PRAKTYKI
1. Uczeń jest zobowiązany do należytego przygotowania się do praktyki poprzez:
- zapoznanie się z informacjami przekazanymi na spotkaniu, które odbywa się nie później niż tydzień przed rozpoczęciem praktyki,
- przygotowanie Dziennika Praktyki Zawodowej (Zajęć Praktycznych).
3.2. DYSCYPLINA W CZASIE PRAKTYKI
1. W czasie odbywania praktyki uczeń ma obowiązek:
- punktualnego rozpoczynania i kończenia zajęć,
- dostosowania się do ustalonego w zakładzie regulaminu i harmonogramu dnia,
- rzetelnego wykonywania zadań powierzonych przez Opiekuna Praktyki,
- systematycznego prowadzenia dziennika praktyki zawodowej,
- zachowania właściwej postawy i kultury osobistej,
- przekazania kierownikowi szkolenia praktycznego w terminie do 7 dni po zakończeniu praktyki uzupełnionego dziennika praktyk zawodowych wraz z wypełnionym przez opiekuna praktyki zaświadczeniem, stanowiącym integralną część Dziennika Praktyk Zawodowych.
3.3. NIEOBECNOŚĆ NA PRAKTYCE
1. Uczeń ma obowiązek informowania zakładu pracy i szkoły o swojej nieobecności już w pierwszym dniu.
2. Uczeń, który jest chory powinien w pierwszym dniu choroby udać się do lekarza i niezwłocznie usprawiedliwić swoją nieobecność.
3. Nieobecność usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim, trwająca dłużej niż 2 dni i nie więcej niż 50% czasu trwania praktyki może zostać odpracowana na warunkach uzgodnionych z opiekunem praktyki i kierownikiem szkolenia praktycznego. W przypadku nieobecności dłuższej niż 50% czasu trwania praktyki i braku oceny, uczeń może być nieklasyfikowany.
4. Uczeń, który nie może być obecny na praktyce z powodów innych niż choroba powinien w dniu poprzedzającym nieobecność, dostarczyć opiekunowi praktyki usprawiedliwienie od rodzica. W całym cyklu praktyki mogą to być 2 dni w przypadku praktyk 4-tygodniowych, które zobowiązane uczeń jest odpracować.
3.4. NIE ZALICZENIE PRAKTYKI ZAWODOWEJ
1. Uczeń nie uzyskuje pozytywnej oceny z praktyki zawodowej w przypadku:
- niestawienia się w ustalonym czasie i miejscu w celu odbycia praktyki;
- nieobecności nieusprawiedliwionej ( już w wymiarze 1 dnia);
- nie odpracowania opuszczonych zajęć;
- samowolnej zamiany miejsca odbywania praktyki;
- braku wymaganej dokumentacji praktyki w postaci dziennika praktyk zawodowych;
- niepodporządkowania się przepisom organizacyjno-porządkowym zakładu pracy;
- uzyskania negatywnej oceny wystawionej przez Opiekuna Praktyki;
- niedostarczenia do kierownika szkolenia praktycznego dzienniczka praktyk w maksymalnym terminie 7 dni po zakończeniu praktyki zawodowej.
2. Nie zaliczenie praktyki zawodowej stanowi podstawę do nie promowania ucznia do klasy programowo wyższej.
§3
PRAWA UCZNIA
1. W czasie odbywania praktyk Uczeń ma prawo do:
- zapoznania z obowiązującym w zakładzie regulaminem i zasadami pracy na poszczególnych stanowiskach;
- zapoznania z wymaganiami i oczekiwaniami pracodawcy oraz kryteriami oceny;- wykonywania zadań wynikających z programu praktyk;
- korzystania z zaplecza socjalnego w postaci pomieszczeń do przebierania, mycia, przechowywania odzieży i spożywania posiłków;
- informowania szkoły o nieprawidłowościach i zmianach dotyczących zakresu obowiązków, czasu trwania praktyki, itp.;
- zapoznania z sankcjami wynikającymi z niewywiązywania się z obowiązków i łamania postanowień regulaminu praktyk;
§4
OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Pracodawca ma obowiązek:
- zapoznać uczniów z przepisami bhp i przeciwpożarowymi;
- zapoznać uczniów z obowiązującym w zakładzie regulaminem;
- zapoznać uczniów z wymaganiami, oczekiwaniami i kryteriami oceny;
- zapoznać uczniów z zasadami pracy na poszczególnych stanowiskach;
- przeszkolić w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się w zakładzie;
- skierować uczniów na odpowiednie stanowiska pracy;
- przydzielić uczniom zadania wynikające z programu praktyk;
- zabezpieczyć bieżącą opiekę wychowawczą, zawodową i medyczną;
- przygotować zaplecze socjalne w postaci: pomieszczeń do przebierania, mycia, przechowywania odzieży i spożywania posiłków;
- kontrolować dzienniki praktyk zawodowych i uzupełniać je o uwagi, opinie i spostrzeżenia;
- utrzymywać stały kontakt z osobą odpowiedzialną za praktyki z ramienia szkoły;
- ocenić praktykę i wypełnić zaświadczenie stanowiące integralną część dziennika praktyk zawodowych w ostatnim dniu trwania praktyk.